Fotografie Marjolijn de Graaf



19 jaar ondernemer volgens de KVK

19 jaar ondernemer volgens de KVK

19 jaar onderweg als ondernemer volgens de Kamer van Koophandel ( KVK)

Ik kwam als 17 jarige meisje van school, net geen 18 jaar. Wat ik wilde gaan doen als beroep was voor mij eigenlijk nog niet heel duidelijk. We hadden wel fotografie op school gehad, daar had ik wel interesse in. Maar toen ik van school kwam, er was geen internet zoals nu, kon ik geen MBO opleiding in die richting vinden, het grafisch Lyceum leerde ik pas vele jaren later kennen. Doordat ik niet zeker wist wat voor opleiding ik wilde doen, ben ik gaan werken.

Heel toevallig was er een vacature in de Foto Combi winkel in ons dorp. En na sollicitatie kwam ik in de Foto Combi winkel in De Meern terecht. Daar werkte ik als winkelbediende en draaide ik samen met mijn collega het 1 uur service lab. En zag dus dagelijks heel veel foto’s van anderen. En leerde ik de basis van fotografie, ik had een Minolta Spiegelreflex camera, waar je alles nog zelf moest instellen, ook scherpstellen ging nog met de hand met een half maantje in de lens kon je focussen en er gingen rolletjes in. Je kon dan kiezen uit 12, 24 of 36 opname en kleur of zwart wit. Ik leerde wat sluitertijd deed, waar je diafragma voor kon gebruiken en waarom je de ISO/ ASA van je rolletje in de gaten moest houden. Ik fotografeerde heel veel, telkens als ik mijn rolletje vol had, gaven mijn collega’s aan hoe het beter kon. En zo groeide mijn fotografie skills, in deze tijd deed ik ook de basis opleiding fotografie, aan de fotovakschool in Apeldoorn, om nog meer kennis op te bouwen. Daar kregen we diverse opdrachten en leerde we ook in de donkere kamer zwart wit te ontwikkelen en af te drukken. De geur van chemie in de ouderwetse ontwikkelcentrales brengt mij terug naar deze tijd. Ook in de winkel werkte we met deze chemie.

Eerste bruiloften.

Ik kreeg ik op mijn 18de de gelegenheid om mijn eerste bruiloft te fotograferen… en dat mislukte… 1 gelukte foto… want mijn sluitertijd stond niet goed ingesteld…Ik had later dat jaar de mogelijkheid om op de bruiloft van 2 van mijn oudere nichten mee te fotograferen met hun fotograaf wat was dat een gave ervaring, dat smaakte naar meer.

Ik werd regelmatig door mensen om mij heen gevraagd foto’s te maken, en schoot ook af en toe een bruiloft na die tijd. Alles wat ik verdiende met fotografie, investeerde ik weer in de fotografie, nieuwe camera’s, lenzen cameratassen en cursussen… alles om te groeien in dit mooie vak. Toch koos ik om een andere baan te gaan doen, ik liet de fotowinkel voor wat het was, bleef voor mezelf fotograferen, en was ondertussen ook lid van een fotoclub. Maar had een kantoorbaan. In deze tijd fotografeerde ik nog steeds portretten en bruiloften, en voor de fotoclub vrijwerk.

Toch naar de KVK

Een van de leden van deze fotoclub werkte bij Gezondheid Centrum Maarssenbroek en vond het leuk om mij verder te helpen in mijn fotografie, hij zag wat in mij… en nog ben ik hem daar dankbaar voor. Ik mocht maar liefst 60 portretten maken. Al het personeel op de foto. Maar ja, daarvoor moest ik mij wel eerst als bedrijf gaan gedragen, want ik moest natuurlijk een factuur kunnen maken hiervoor… het hobbymatig fotograferen was verleden tijd… ik melden mij 06-02-06 aan bij de Kamer van Koophandel. En ondertussen zijn we dus 19 jaar verder…..

Nog niet door als ondernemer.

Ging ik daarna vol voor mijn bedrijf? Eerlijk, dat durfde ik niet goed, ik deed wel een stuk of 10 bruiloften per jaar in die tijd, maar het echte doorpakken… daar moest ik meer ondernemer voor gaan worden, maar ik wilde ook zo graag moeder worden, dat ik de durf nog niet had. In augustus 2008 werd ik dan eindelijk na 6 jaar moeder en besloot op dat moment mijn bedrijf in coma te leggen, niet de stekker eruit, maar ook geen actieve fotograaf. Ik werd nog 2 a 3 keer per jaar voor een bruiloft gevraagd en dat deed ik dan met heel veel plezier, in 2009 werd ik nogmaals moeder en ging mijn volledige focus naar de kinderen.

Ik was wel ondernemend, want in de avonduren, als de kinderen op bed lagen, gaf ik Tupperware demonstraties, later ging ik workshops geven voor taart-decoratie, met marsepein. En gaf ik les aan groepen van wel 12 personen om de mooiste taarten te maken. En op het laatst werd ik distributeur van Forever Living Products. En daar gebeurde het…. Bij Forever had je elke maand of regelmatig bijeenkomsten voor meer kennis over de producten en motivatie trainingen. Toen stond er een man op het podium en die zei: JE MOET IETS DOEN WAAR JE VAN GAAT KWISPELEN…. Er ging een hele grote lamp in mijn hoofd branden want dat was fotografie voor mij. Dit was op 28 juni 2014…. Ik wil fotograferen!! En daar kwam de omslag…. Waar ik jullie later meer over ga vertellen. Want vanaf dat moment is alles veranderd in mijn bedrijf!

 

Je moet iets doen waar je van gaat kwispelen! 

Waar ga jij van kwispelen? Laat je reactie achter op social media. Bedankt voor het lezen tot hier!

Liefs Marjolijn

3 maart 2025, ga ik een presentatie geven aan een groep vakcollega’s van Master Photographers Network en vertel ik hen over mijn tijd als fotograaf, vanaf 2015 ik zal jullie daarna deze presentatie ook laten zien.